חוקים ותקנות של רכבים תפעוליים


  בשליחת טופס זה הנך מאשר/ת את תנאי השימוש ואת מדיניות הפרטיות באתר.


  דברו איתנו עוד היום:
  055-431-6641

  רכבים תפעוליים נמצאים תחת כללים מיוחדים אותם תקנה המדינה, במטרה להסדיר את הנסיעה בכלי רכב אלו. זאת, למרות שרכבים תפעוליים אינם רשאים לנסוע בכבישים עירוניים ובינעירוניים. מכיוון שרכבים תפעוליים מורשים לנסוע אך ורק באזורים תפעוליים הנמצאים במפעלים, מחסני ענק, גני חיות, בתי מלון, קיבוצים, מושבים, שטחים חקלאיים וכו', אין חובה שלנהג הרכב יהיה רישיון נהיגה בתוקף. הדבר נכון למעט מצב בו נהג מסוים נמצא תחת שלילת רישיון, במקרה זה, אסורה עליו הנהיגה גם ברכב תפעולי.

  תקנות הנהיגה ברכב תפעולי מגדירות את מטרות הנסיעה ברכב בצורה הבאה: הסעת אנשים ממקום למקום (בתוך אזור תפעולי בלבד), שינוע מטענים וציוד ממקום למקום (באזורים תפעוליים בלבד), גרירת נגררים שונים ממקום למקום (באזורים תפעוליים בלבד). אי לכך, ניתן לפגוש רכבים אלה אך ורק במפעלי תעשייה, במתחמי בנייה, בתי חולים, שדות תעופה, גני חיות, בתי מלון, מגרשי גולף, אוניברסיטאות, קיבוצים ומושבים. 

  במקביל לשימוש המקצועי ברכבים תפעוליים, באזורים תפעוליים שונים, קיימים לא מעט אנשים פרטיים הרוכשים גם הם, רכבים תפעוליים חשמליים, המסייעים להם לנוע ממקום למקום אם ברחבי הקיבוץ בו הם גרים, אם ברחבי המושב ואם בשטחים פתוחים, בהם ניתן ליהנות מנהיגת שטח מאתגרת בשעות הפנאי. 

  חוקים ותקנות של רכבים תפעוליים 2

  הגדרת המחוקק לאזור תפעולי

  אזור רכב תפעולי הופך להיות כזה אך ורק לאחר שהרשות המקומית או המועצה האזורית, בשטחן נמצא המקום, מאשרות במסמך משפטי, שאכן המקום מוגדר כשטח תפעולי. המחוקק מחייב את בעלי השטח התפעולי, בהעמדת תמרורים מסוג 439, תמרורים שתפקידם לתחם את האזור התפעולי המותר לנסיעה. זאת ועוד, המחוקק קבע שקיימת חובה לסמן באופן מדויק וברור, את הכניסות והיציאות של האזור התפעולי המותר לנסיעה של רכב תפעולי. באחריות הרשות המקומית או המועצה האזורית, לפקח ולוודא, שכל הסימונים והתמרורים הנדרשים בחוק, אכן ממוקמים באזור התפעולי לטובת הנהגים ברכבים התפעוליים. 

  במקרים מסוימים, ניתן לראות באזורים תפעוליים תמרורים שונים נוספים כמו תמרור עצור, סימון פניה, אין כניסה וכו'. כל נהג הנוסע באזור תפעולי כזה, חייב להכיר את מגוון התמרורים הממוקמים בשטח ולנסוע בהתאם אליהם. כל תמרור הממוקם בשטח התפעולי נמצא שם לטובת השמירה על ביטחונם של הנהגים ושל העובדים בשטח ומסתובבים כהולכי רגל. החוק קובע שאת מיקומם של התמרורים השונים צריך לקבוע מהנדס תנועה מוסמך. 

  חוקים ותקנות של רכבים תפעוליים 3

  ההגדרה לרכב תפעולי

  רכב תפעולי מוגדר בחוק הישראלי כרכב שעובד עם מנוע, במטרה לגרור משא כבד, להסיע נוסעים מנקודה לנקודה במרחב התפעולי ולשנע מטענים ממקום למקום. הפעולות הללו מתבצעות אך ורק בתוך מה שמוגדר "אזור או שטח תפעולי". מרבית הרכבים התפעוליים עובדים באמצעות מנוע חשמלי אולם, קיימים דגמים שעובדים על בנזין. הרכבים התפעוליים שעובדים באמצעות מנוע חשמלי, נחשבים לשקטים וכאלה שאינם גורמים לזיהום אוויר. רכבים תפעוליים נוסעים במבנים סגורים והן בשטחים חקלאיים פתוחים.  

  יקיר מלול

  היי, אני יקיר ואני חובב טבע ורכבי שטח מושבע. כאשר עברתי לקיבוץ גיליתי את היתרונות הרבים שיש לרכבים תפעוליים להציע. מצד אחד מדובר ברכבי עבודה פרקטיים ומצד שני ברכבי שטח ופנאי מהנים במיוחד. באתר כרמל גלבוע נעזור לכם למצוא את הרכב התפעולי המתאים ביותר עבורכם

  התקשרו עכשיו: 055-431-6641