מה זה אזור רכב תפעולי?


  בשליחת טופס זה הנך מאשר/ת את תנאי השימוש ואת מדיניות הפרטיות באתר.


  דברו איתנו עוד היום:
  055-431-6641

  אזור רכב תפעולי מקבל את הגדרתו זו על פי חוקי מדינת ישראל. הסמכות בקביעת אזור תפעולי נמצאת בידי הרשות המקומית או המועצה האזורית, בתחומה נמצא השטח. בנוסף, הדבר צריך לעבור דרך משרד התחבורה שאמון על מינויו של מפקח שטח תפעולי שיפקח על ניהול השטח המאושר. למפקח הממונה, ישנה הסמכות לאשר נסיעה של כלי רכב תפעולי באזור התפעולי, ללא חובת רישוי ורישום הרכב ומבלי שלנהג יש רישיון נהיגה בר תוקף. זאת ועוד, למפקח שמורה הזכות לאשר לכלי רכב תפעולי לנסוע באזור התפעולי, ללא מגבלת משקל של הרכב. 

  לשון החוק המגדיר אזור תפעולי:

  סעיף 95 א' לחוק – "אזור רכב תפעולי" הוא אזור שבו נוסע ופועל רכב תפעולי ושבכניסה וביציאה אליו וממנו קיים, באישור של הרשות המקומית, תמרור (תמרור 43 א'), אחד המראה את הכניסה לאזור התפעולי ותמרור שני, המראה את היציאה מהאזור התפעולי. 

  "מפקח על רכב תפעולי" – אדם שרשות הרישוי הציבה, לשמש כמפקח על רכב תפעולי.

  "רכב תפעולי" – רכב כמשמעותו בפקודה פרט לרכב פרטי ורכב ציבורי, בין אם הוא נושא ציוד דרך קבוע ובין אם לא, בין אם הוא גורר מטען ובין אם הוא מסיע אנשים, שניתן היתר להפעלתו, לפי היתר זה, באזור רכב תפעולי.

  "פטור מחובת רישוי" – רכב תפעולי פטור מהחובה לבצע רישום ורישוי, בהתאם לפקודה 95 ב', היתר רכב תפעולי. 

  הפופולריות של הרכבים והאזורים התפעוליים

  אנו עדים כיום למגוון הולך וגדל של אזורים תפעוליים מאושרים ובהתאם, למגוון עצום של רכבים תפעוליים מדגמים ויצרנים שונים. הרכבים התפעוליים שכיחים בעיקר במפעלי תעשייה, מתחמי תיירות גדולים, גני חיות, שדות תעופה ועוד. הייעוד של הרכבים התפעוליים משתנה בהתאם לצרכים, רכבים תפעוליים יכולים לבצע הסעה של אנשים ממקום למקום בשטח התפעולי, לשנע מטענים ולגרור נגררים והכל, במסגרת השטח התפעולי המוגדר בלבד. 

  ההתאמה בין האזור התפעולי לרכב התפעולי

  קיימים דגמים רבים ומגוונים של רכבים תפעוליים וכמובן חברות המייצרות רכבים אלה. בין החברות המובילות בתחום נמצא את חברת מרשל, קלאב קאר הוותיקה, ימאהה המצטיינת ועוד. לכל רכב תפעולי ייעוד שונה המתאים לפעולות עליו לבצע ולאזור התפעולי בו הוא עובד. אחד הדברים החשובים ביותר הוא, להתאים את הרכב התפעולי לאזור התפעולי ולצרכי העבודה. במידה ואתם אנשי תיירות, הרכב התפעולי שלכם ישמש בעיקר להסעת אנשים ולכן, על הרכב לכלול בין ארבעה לשישה מקומות ישיבה. לעומת זאת, במידה והרכב התפעולי שלכם מיועד בעיקר לשינוע של מטענים, עליו להיות בעל יכולת גרירה משמעותית, וו גרירה, ורצוי שיהיה לו גם ארגז העמסה אחורי. 

  תמרורים

  אזורים תפעוליים מכילים תמרורים שונים, חלקם תמרורים המוכרים לנו מהכביש כגון תמרור עצור, או אין כניסה, וחלקם תמרורים ייחודיים המסמנים את הכניסה והיציאה מהאזור התפעולי. מי שנוהג באזור תפעולי חייב להכיר תמרורים אלה ולנהוג על פי הוראותיהם. 

  יקיר מלול

  היי, אני יקיר ואני חובב טבע ורכבי שטח מושבע. כאשר עברתי לקיבוץ גיליתי את היתרונות הרבים שיש לרכבים תפעוליים להציע. מצד אחד מדובר ברכבי עבודה פרקטיים ומצד שני ברכבי שטח ופנאי מהנים במיוחד. באתר כרמל גלבוע נעזור לכם למצוא את הרכב התפעולי המתאים ביותר עבורכם

  התקשרו עכשיו: 055-431-6641